jak jezdit aby se nevytvářel karbon v motoru

Odpovědět
Martin52

Příspěvky: 76
Registrován: 15.10.2022, sob 13:12

jak jezdit aby se nevytvářel karbon v motoru

Příspěvek od Martin52 » 10.3.2024, ned 11:25

Mám Giuliu s motorom 2.2 JTD, osemstupňový automat je nastavený tak, že príliš motor nenechá vytáčať a hneď zaradí vyšší stupeň. Iste, je to úplne inde v porovnaní s koncernom VW, ale motor pri diaľničných 150 km/h točí iba 2000 otáčok. V servise som dostal odporúčanie, aby som raz za čas zaradil do manuálu a nechal motor na diaľnici točiť kľudne 3500-4000 otáčok aspoň 10 minút, čo má byť prevencia pred tvorbou karbónu. Jasné, sem tam motor povytáčam pri predbiehaní, ale to trvá iba chvíľu. Môže naozaj naftovému motoru prospieť takéto vytáčanie v trvaní 10-20 minút? Mal som doteraz autá iba s benzínovým motorom. Treba to nejak riešiť z hľadiska dlhodobej životnosti?

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18542
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: jak jezdit aby se nevytvářel karbon v motoru

Příspěvek od Kubas » 10.3.2024, ned 15:01

10 minut na 3500-4000 otáček mi připadá jako strašná nakládačka pro ten motor....

Dobře dej tam na 5 minut třeba lehce přes 3000 otáček tím že manuálně vybereš nižší převodový stupeň, ale víc bych to nehrotil. Tolik můj laický názor :-) A myslím že jednou za měsíc to bude stačit.... samozřejmě záleží kdo jak jezdí.... jestli denně jedeš po městě do práce tak bych to možná takto projel o něco častěji.... ale jestli se to při běžném provozu aspoň jednou za týden podívá na dálnici nebo to trošku proženeš na okresce, tak bych to fakt nehrotil.... Spíš brát dobré palivo a olej měnit co rok nezávisle na nájezdu.... :-)
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

tatkoTom
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Příspěvky: 452
Registrován: 22.4.2018, ned 10:02
Bydliště: Prievidza
Kontaktovat uživatele:

Re: jak jezdit aby se nevytvářel karbon v motoru

Příspěvek od tatkoTom » 10.3.2024, ned 16:55

Naše súčasné dve 1.9JTD točievame do obmedzovača aj na plný plyn aspoň raz-dva týždenne. Netrvrdím, že treba až tak no do polky rozsahu je naozaj málo - ekoblbosť. Netočíme tak 10 minút, tak do minúty zato aj denne.
Martin52 - moje odporúčanie je vždy tankovať kvalitnú naftu kde je veľký obrat aby bola čerstvá (nie tam, kde je lacná). Pridáva VIF super diesel aditív. Roky dávam našim dieselom metabonďácky Megasel. Benzínom som dával Megalen. Nepoznám lepší prípravok. Mám ich za nižšie ceny no oplatia sa aj za plnú, ušetria viac, než stoja.
Alfa Romeo 156 1.9JTD 85kW Selenia WR 5W40 + Metabond PRO, TRAXIUM GEAR 9 FE 75W80 + Metabond GT
Multipla 1.9JTD 85 Kw (slenia, Metabondy)

Odpovědět

Zpět na „2.2 JTD“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů