Tanguero - Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDM 16V (2007)

Tanguero
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1045
Registrován: 27.2.2010, sob 11:41
Bydliště: Veselí n.M.

Re: Tanguero - Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDM 16V (2007)

Příspěvek od Tanguero » 16.11.2021, úte 09:39

Hlásím se po třech letech po výměně motoru a výměně zadních pružin a tlumičů. Protože babička Alfička už je jen na občasné ježdění, investoval jsem do ní minimálně, tuším jen výměna vzduchového filtru a couvacího čidla v nárazníku.
14 dní zpět jsem si všiml, že se mi ručka vrací moc lehce, neboli nevrací se lanka v lanovodech. Klasický problém, koupil jsem nové lanovody, našel na fóru svůj příspěvek z roku 2013, když jsem je měnil naposled, nastudoval jak jsem to dělal a strávil s tím sobotní dopoledne.
Jenže při montáži levé strany, po sundání plastového krytu zespod podlahy, se mi zdálo, že zadní rameno je fakt hodně orezlé. Vzal jsem na něj větší šroubovák a začal to čistit. a pak už to šlo rychle, šroubovák se probořil dovnitř a postupně docházelo prakticky k dekompozici spodní části ramene a pěkné průhledy po stranách. Aha, tak tohle přes technickou ani náhodou. Odpoledne jsem byl poněkud rozladěný. Dobrou náladu z funkční ručky mi kazilo pomyšlení na to rameno.
Logický další krok - strejda Google a hledání náhrady. A to už mi začlo docházet, že jako obvykle, se na Alfě posere něco takového, co se nedá sehnat. V náhradě mají všude přední ramena, ta jsou z hliníkové slitiny a nereznou. Ale zadek nee, ten musíte shánět na vrakáčích, nebo v Polsku na OtoMoto.
Mě pomohl MATES a do týdne jsem měl obě ramena ve slušném stavu za slušnou cenu doma. Měl jsem takovou radost, že jsem je i nově natřel.
No jo rameno mám, ale podaří se ho vyměnit? Kdo to vzadu zná, tak ví, že kritické jdou dva kroky. Vysunout šroub v unibalu, ten bývá zarostlý a nesmí se s ním kroutit, jinak se na unibalu urve gumová prachovka a vyrezne. Zkusmo jsem včera večer hodil Alfu na hever a začal ten šroub škádlit. Malé kladivo, větší kladivo, sekera.. nakonec se zvonivý zvuk malinko změnil, šroub se pohnul, zbytek už byla hračka. Další problém bývá povolit matku na kosti stabilizátoru. Já na něm při výměně tlumičů mám vybroušené plošky pro 9 kontra klíč a tak se zadařilo.
Byl čas, tak jsem pokračoval, jestli se mi povede povolit další šrouby co drží rameno ke kastli a k příčnému rameni. Nakonec po hodině dřiny šli ven i šrouby od tlumiče a předního čepu těhlice a konečně jsem to rameno vyviklal z uložení a vyndal ven.
Montáž nového už mi šla poměrně hladce a rychleji, jak už to bývá.
Dnes odpoledne udělám fotku toho, co zbylo z ramene.

Odpovědět

Zpět na „Naše Alfy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů